Omega-3 mastné kyseliny

 

  • Kde sa nachádzajú?

Žiadna samostatná potravina nemôže zabezpečiť ľuďom zdravie, avšak vyššia spotreba rýb je jednou z možností, ako sa dá na základe vhodného zloženia potravín zlepšiť náš zdravotný stav. Ryby sú totiž dôležitým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré majú významné zdravotné účinky. Znižujú riziko ischemickej choroby srdca, môžu tiež chrániť pred nepravidelným srdcovým tepom a pomáhajú znižovať krvný tlak. Z týchto dôvodov sú dôležité pre ženy s lupusom, ktoré majú 5-10-násobne vyššie riziko srdcového ochorenia ako u bežnej populácie. Veľmi vysoký obsah omega-3 mastných kyselín je napríklad v mäse lososa, sardinky či tuniaka, odporúča sa však zvýšiť spotrebu všetkých druhov rýb a darov mora.

  • Nasýtené a nenasýtené tuky

Strava by nemala obsahovať priveľa tukov, najmä s vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín a cholesterolu. Hlavným zdrojom nasýtených tukov sú tučné druhy mäsa a plnotučné mliečne výrobky, kým zdrojmi nenasýtených tukov sú najmä rastlinné oleje. Potraviny obsahujúce vyšší podiel mono- a polynenasýtených tukov znižujú tiež hladinu "zlého" cholesterolu. Ideálna strava by teda mala obsahovať viac mono- a polynenasýtených tukov ako bežná európska strava.

  • Omega-3 a omega-6

V celej skupine polynenasýtených tukov existujú dve dôležité podskupiny mastných kyselín omega-3 a omega-6.

Rastlinné oleje obsahujú mnoho omega-6 mastných kyselín a väčšina Európanov ich získava v potrave v dostatočnom množstve, avšak mastných kyselín omega-3 je v tejto bežnej potrave nedostatok. Vo väčšom množstve sa nachádzajú v rybách, kôrovcoch, tofu, mandliach, vlašských orechoch, ďalej v niektorých rastlinných olejoch, napr. z ľanového semena alebo bezerukovej repky (kanola). Omega-3 mastné kyseliny priaznivo ovplyvňujú priebeh kardiovaskulárnych chorôb. Predmetom výskumu je i štúdium funkcie omega-3 kyselín v mozgu a ich vplyvu na zrak. Existuje domnienka, že zabraňujú degenerácii žltej škvrny (makuly) v oku, čo je bežný dôvod oslepnutia. Majú aj priaznivý účinok na zmierňovanie niektorých depresívnych porúch.

V rámci výskumu sa študuje aj vplyv omega-3 kyselín na imunitný systém a ich pozitívny účinok na reumatickú artritídu, astmu, lupienku, poruchy obličiek a rakovinu.

  • Sú omega-6 škodlivé?

Nie sú škodlivé, sú dokonca nevyhnutné pre správnu funkciu imunity, zápalu a eliminácie patogénov. Škodlivá je však nadmerná konzumácia omega-6 vytvárajúca nerovnováhu riadiacich funkcií imunity spôsobujúcu nadmerné zápaly poškodzujúce vlastné tkanivá, zvýšenú tvorbu voľných radikálov, urýchlenie starnutia. Dochádza k nárastu civilizačných chorôb, ako sú obezita, cukrovka a kardiovaskulárne ochorenia.

Najbohatšími zdrojmi omega-6 MK sú repkový, slnečnicový a sójový olej obsahujúce viac ako 50% omega-6!

  • Omega-9

Výnimočné postavenie medzi rastlinnými olejmi má olivový olej, ktorý nie je typickým zdrojom polynenasýtených omega-6 mastných kyselín (obsahuje len do 7%), namiesto nich obsahuje až 75% mononenasýtenej omega-9 kyseliny olejovej. Uvedený rozdiel v zložení mastných kyselín je dôležitý pre správny výber rastlinných olejov na bežnú konzumáciu. Olivový olej prispieva k znižovaniu krvného tlaku, z omega-9 mastných kyselín sa v tele nemôžu vytvárať látky pôsobiace zápalovo (prozápalové eikosanoidy) a rovnako sa nevytvárajú látky zvyšujúce zrážanlivosť krvi (tromboxán TXA-2).

  • Porovnanie rýb a mäsa z výživového hľadiska

Ryby a kôrovce sú výbornými zdrojmi bielkovín, pričom obsahujú iba malé množstvá tuku. Jedna 100 gramová porcia rýb alebo kôrovcov obsahuje asi 20 g bielkovín, čo je približne jedna tretina denného odporučeného príjmu. Rybie bielkoviny sú vysoko kvalitné, pretože obsahujú prevažne esenciálne aminokyseliny a sú veľmi dobre stráviteľné. Rybie mäso obsahuje menej tuku ako mäso hovädzie, bravčové či hydinové, a väčšinou obsahuje i menej cholesterolu.

Obsah tuku závisí na druhu ryby a období výlovu. Biele ryby a rôzne dary mora obsahujú menej ako 5 % (napr. garnáty, mušle, sépie, treska). V tučných rybách (losos, úhor, sleď, tuniak, makrela) je obsah tuku od 5 do 25 %; v sardinkách a tuniakoch  od 5 do 10 %,  v údenáčoch, sardelách, makrelách a lososoch od 10 do 20 % a úhor má 25 % tuku. Hoci ide o tuk, je to väčšinou nenasýtený tuk. V morských rybách je aj mnoho minerálnych látok (železo, zinok, jód) a konzervované ryby s mäkkými požívateľnými kosťami i mnoho vápnika.

  • konzumácia Omega-3 mastnej kyseliny

Odporučená denná dávka je 1,1g (ženy) - 1,6 g (muži). Odporúča sa konzumovať ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny aspoň dvakrát týždenne. Veľké množstvá omega-3 kyselín sú len v niektorých druhoch rýb, avšak pravidelná konzumácia všetkých druhov rýb dodáva organizmu významné množstvo týchto mastných kyselín.

 

Obsah omega-3 kyselín v rybách a kôrovcoch

(Množstvá sú uvedené v gramoch na 100 g porcie)
losos, tepelne upravený, údený 1.8
ančovička, konzervovaná v oleji, odcedená 1.7
sardinka s kosťami, konzervovaná v rajčinovom pretlaku, odcedená 1.4
nakladaný atlantický sleď 1.2
atlantická makrela tepelne upravená, údená 1.0
pstruh dúhový, tepelne upravený, údený 1.0
mečiar obyčajný, tepelne upravený, údený 0.7
tuniak biely konzervovaný vo vode, odcedený 0.7
atlantický polok, tepelne upravený, údený 0.5
platesotvaré ryby (platesa, kambala, solea), tepelne upravené, údené 0.4
atlantický halibut, tepelne upravený, údený 0.4
treska škvrnitá 0.2
treska obyčajná 0.1
štítnička, tepelne upravená, varená 0.7
ustrica divá, tepelne upravená, údená 0.5
hrebenatky, rôzne druhy, tepelne upravené, údené 0.3
pošvice, rôzne druhy, tepelne upravené, varené 0.2
garnáty, rôzne druhy, tepelne upravené, varené 0.3
Zdroj: Výživová referenčná databáza USDA

 

  •  Ďalšie potraviny obsahujúce omega-3 mastné kyseliny
    • ľan, ľanové semená
    • vlašské orechy
    • tekvicové semená
    • maslo
    • sójové bôby
    • pšeničné klíčky
    • olivový olej
    • tofu
    • mandle