Príčiny lupusu


Hoci lekári nevedia presne, čo spôsobuje lupus a ďalšie autoimunitné ochorenia, väčšina sa domnieva, že lupus je výsledkom aj genetických aj environmentálnych podnetov. Existujú napr. rodiny, v ktorých touto chorobou trpí matka aj dcéra, takže sa lekári domnievajú, že je tu možná genetická náchylnosť na lupus. Avšak nie sú známe žiadne gény, ktoré priamo spôsobujú ochorenie. Je pravdepodobné, že v prípade dedičnej predispozície prepukne choroba častejšie po príchode do kontaktu s nejakým spúšťačom zo životného prostredia.

Napriek roky trvajúcemu výskumu sa doteraz nedodarilo identifikovať žiadny vírus ani infekciu, ktoré by mohli spôsobiť lupus.
Vyšší počet lupus prípadov u žien ako u mužov môže naznačovať, že choroba môže byť vyvolaná niektorými hormónmi. Lekári sa domnievajú, že hormóny ako estrogén regulujú priebeh ochorenia, pretože príznaky vzplanutia zvyčajne pred menštruácie a/alebo počas tehotenstva.

  • Rizikové faktory
     
  • Stres

Stres výrazne vplyvňuje priebeh lupusu. Často sa pozoruje vznik lupusu alebo jeho vzplanutie napr. po úmrtí v rodine. Ak pacient zmení povolanie, pretože je ťažké a stresujúce, priaznivo tým prispeje k liečbe svojej choroby.

  • Hormóny

Lupus ovplyvňujú aj hormonálne zmeny. Najdramatickejšia hormonálna zmena sa vyskytuje u žien po pôrode, kedy rýchly pokles hladiny niektorých hormónov podporuje vzplanutie lupusu. U žien sa lupus môže zhoršiť aj 3-4 dni pred menštruačným krvácaním.

Ľudia sa domnievajú, že hormóny estrogén a progesterón sú príčinou lupusu, pretože tieto hormóny sú na oveľa vyššej úrovni u žien, ktoré sú náchylnejšie ochorieť na lupus, ako mužov. Hormóny, vrátane hormónov používaných na hormonálnu substitučnú terapiu alebo reguláciau pôrodnosti, nespôsobujú lupus. Ale nejaký vplyv na to môžu mať. Zdá sa, že antikoncepčné tabletky s nízkou hladinou hormónov lupus nezhoršujú. V skutočnosti, hladina hormónov v tele je oveľa vyššia počas tehotenstva, ako keď žena berie antikoncepčné tabletky. Rozhodnutie o tom, či sa u žien nasadí hormonálna substitučná terapia, je na jej lekárovi, v závislosti na aktivite lupusu a ďalších faktoroch.

  • Ultrafialové svetlo

Je známe, že vystavenie ultrafialovému žiareniu (zvyčajne slnečné žiarenie alebo v soláriu), spúšťa proces choroby a príznakov vzplanutia ochorenia. Predpokladá sa, že UV žiarenie svojim pôsobením na kožu pravdepodobne mení kožnú DNA.

Len asi polovica pacientov jednoznačne trpí precitlivelosťou na slnečné žiarenie, ktoré sa nazýva fotosenzitivita. Citlivosť na slnečné žiarenie môže kolísať. Pacient môže byť v aktívnej fáze ochorenia veľmi citlivý, ale neskôr môže tento príznak vymiznúť.

  • Fajčenie

Fajčenie môže zvýšiť riziko vzniku lupusu a ochorenie môže byť závažnejšie.

  • Lieky

Niektoré lieky prispievajú k vzplanutiu lupusu. Môžu to byť napríklad niektoré antbiotiká, sulfonamidy, penicilínové skupiny, niektoré lieky na liečbu epilepsie, chorôb srdca a tiež chemikáýlie s obsahom dusičnanov.

  • Očkovanie

Imunológovia predpokladajú, že očkovanie stimuluje imunitnú odpoveď u lupusových pacientov viac ako u iných. Na potvrdenie je však potrebné vykonať ďalšie štúdie. Očkovanie proti chrípke sa zdá byť bezpečné, ale po očkovaní proti tetanu sa opísali prípady zhoršenia lupusu. Očkovanie nie je vhodné u pacientov, ktorí užívajú vysoké dávky prednisonu, cytostatiká, majú vysokú aktivitu lupusu, časté infekcie alebo imunologickými testami zníženú imunitnú reakciu.

  • Infekcie

Takisto niektoré infekcie sú podozrivými spúšťačmi.

  • rôzne vírusové ochorenia, napr. chrípka

  • Vírus Epstein-Barrovej (EBV), známy tiež ako ľudský herpesvírus 4 (HHV-4) alebo EB vírus, je vírus z čeľade herpes vírusov, ktorý je jedným z najbežnejších. Väčšina infekcií EBV je asymptomatická, vírus však môže spôsobovať infekčnú mononukleózu.

  • Cytomegalovírus (CMV) je vírus patriaci do skupiny herpes-vírusov.

  • Parvovírus, tzv. piata choroba (Erythema infectiosum) - ide o vírusové ochorenie detského veku sprevádzané vyrážkou, ktoré obyčajne odoznie bez komplikácií. Pôvodcom ochorenia je parvovírus B 19. Vírusom sú ohrození imunokompromitovaní jedinci, anemické alebo tehotné ženy.

  • hepatitída typu C

Predpokladá sa, že vírusy a chemické látky zmenia povrchové znaky na membránach buniek imunitného systému. Tým bunky stratia schopnosť rozoznávať telu vlastné a cudzorodé bunky a bielkoviny a vzniká nadmerná nekontrolovaná odpoveď proti bunkám a bunkovým zložkám vlastného organizmu.

  • Chemikálie

Vystavenie určitým chemikáliám môže vyvolať lupus. Podozrivé sú chemické toxíny, napr. trichlóretylén v studničnej vode a oxid kremičitého prachu. Farby na vlasy a rovnátka, v minulosti spojené s lupusom, už nie sú považované za spúšťače.