Čo je to Systémový lupus erytematosus (SLE)


Systémový lupus erytematosus (SLE) je chronické celkové autoimunitné ochorenie, keď sa imunitný systém stáva hyperaktívnym a útočí na normálne, zdravé tkanivá. Môže postihnúť rôzne orgány alebo systémy v tele. Najčastejšie je postihnutie kĺbov, šliach, kože, obličiek, pľúc, kardiovaskulárneho, nervového a hematopoetického systému. 

Pri normálnej funkcii, imunitný systém vytvára protilátky za účelom ochrany a bojuje proti antigénom, ako vírusy a baktérie. Lupus robí imunitný systém neschopným rozlišovať medzi antigénami a zdravými tkanivami. To vedie imunitný systém k útokom na zdravé tkanivá. (*Antigén je látka, ktorá môže vyvolať špecifickú imunitnú odpoveď.). Pri SLE sa tvoria protilátky proti rôznym zložkám bunkových jadier preto sa volajú antinukleárne protilátky. 

Systémový lupus erytematosus má rozmanitý klinický obraz s variabilným priebehom. U každého pacienta sa vyskytujú iné kombinácie príznakov, laboratórnych a imunologických zmien, preto je jeho závažnosť choroby a jej  priebeh je u jednotlivých pacientov rôzny. 

SLE je vážnejším ochorením, než je diskoidný lupus, pretože môže ovplyvniť každý z telesných orgánov alebo orgánových systémov. Tento typ lupusu je tiež často charakterizovaný obdobiami vzplanutia (keď je ochorenie aktívne) a obdobie remisie (keď choroba je spiaca).

  • Ďalšie formy lupusu

Okrem Systémového lupusu erytematosusu existujú ďalšie tri uznávané formy alebo typy lupusu:

  • Kožný lupus erythematosus (Diskoidný lupus)

Diskoidný lupus je v prvom rade kožnou formou lupusu. Často býva chronický a niekedy zanecháva jazvy. Vnútorné orgány sú však na rozdiel od systémového lupusu postihnuté len veľmi ojedinele.

Diskoidná forma lupusu neohrozuje život pacienta v takej miere ako lupus. Prejavuje sa červenými fľakmi na lícach a na nose, často i na vlasatej časti hlavy a na iných miestach kože. Táto vyrážka mení svoj tvar a na rozdiel od klasického lupusu niekedy zanecháva jazvy. Koža zhrubne, sčervenie, je podráždená a šupinatá. Môže sa vyvinúť aj ložiskové vypadanie vlasov. Postihnuté bývajú tiež prsty a nohy od členka nadol. Koža v týchto miestach býva popraskaná a bolestivá. Nechty bývajú krehké, lámavé a zahnuté. Často sú postihnuté aj uši - najmä vonkajší zvukovod a na vnútorných stranách pier sa objavujú slizničné defekty. Na rozdiel od SLE, diskoidná forma sa vyskytuje v každom veku a často pretrváva až do šesťdesiatky.

Asi u 5% pacientov s diskoidným lupusom sa v niektorej fáze choroby vyvinie systémový lupus.

  • Lupus vyvolaný liekmi

Existuje množstvo liekov a chemických látok, ktoré vyvolávajú chorobu podobnú lupusu. Existujú dva typy reakcií na lieky. Sú lieky, ktoré navodia vzplanutie lupusu. Iná skupina liekov spôsobuje kožné vyrážky, bolesti kĺbov a iné prejavy lupusu. Predpokladá sa, že spúšťací účinok pri lupuse môžu mať ojedinele aj niektoré farbivá, ktoré sa bežne vyskytujú v našich potravinách.

Keď sa liek, ktorý vyvolal lupus, vysadí, choroba ustúpi v priebehu niekoľkých týždňov či mesiacov. Vymiznú aj protilátky a choroba je zvyčajne vyliečená. Toto ochorenie má zvyčajne miernejší priebeh ako systémový lupus.

  • Neonatálny lupus

Najvčasnejšia forma lupusu u novorodencov nie je "naozajstným" lupusom. Je to tzv. neonatálny lupus. Príležitostne sa pacientkám s protilátkami anti-Ro narodia deti, ktoré v prvých týždňoch dostanú vyrážku veľmi podobnú lupusu a iné komplikácie so srdcom a krvou. Nie je to lupus samotný, ale predpokladá sa, že príčinou tejto vyrážky sú protilátky matky, ktoré prešli cez placentu a dostali sa do krvného obehu dieťaťa. Zároveň s postupným poklesom hladiny týchto protilátok ustupuje aj vyrážka.  Obvykle príznaky miznú počas prvých šiestich mesiacov života dieťaťa.